אבחון וטיפול בפסוריאזיס – מידע חשוב

פסוריאזיס (ספחת) הינה מחלת עור כרונית שנגרמת עקב כשל של מערכת החיסון. חשוב מאוד לאבחן אותם בהקדם וכמובן גם לטפל בה באופן יעיל, שכן היא עלולה לגרום לפגיעה קשה במיוחד באיכות החיים.

תסמינים עיקריים

הצורך לאבחן ולטפל בפסוריאזיס נובע מכך שתסמיניה בולטים מאוד לעין: מאחר שמהות המחלה היא קצב מהיר מאוד של ייצור תאי עור חדשים עוד בטרם הגוף מספיק להשיל תאי גוף ישנים, הסימפטום העיקרי שלה הוא הצטברות תאים על שכבת העור העליונה והיווצרות רבדים (שנקראים גם נגעים) לא אסתטיים. רבדי העור המצטברים הם יבשים ואדומים, כוללים גם קשקשים, והם עלולים להופיע במרפקים, בברכיים, בחזה, בגב, בבטן, באיברי המין, בציפורניים, בקרקפת ובמקומות נוספים בגוף. בנוסף לפגיעה האסתטית גורמים הנגעים לגרד שלעתים הוא חמור מאוד. בהתאם אבחון וטיפול בפסוריאזיס הם הכרח למי שרוצה לשמר שגרת חיים סבירה.

אבחון פסוריאזיס

על-מנת לטפל בפסוריאזיס יש לאבחן אותה במדויק. בהקשר זה כדאי לדעת ש-1 מכל 50 בני אדם סובל מהמחלה, שמתפתחת בעיקר בעשור השלישי לחיים ובעשור השישי. המחלה אינה מדבקת, והאבחון שלה מבוסס בעיקר על התבוננות בעור. ישנם מספר סוגים של פסוריאזיס – הנפוץ ביותר הוא פסוריאזיס וולגריס, וישנם גם פסוריאזיס אינברסה, פסוריאזיס גוטטה, פסוריאזיס ארתריטיק, פוסטולר פסוריאזיס ופסוריאזיס אריתודרמה. אבחון וטיפול בפסוריאזיס מספקים תמונת מצב מדויקת של היקף המחלה וחומרתה, ובהתאם נבחר הטיפול האופטימלי.

אבחון וטיפול בפסוריאזיס – יתרונות הגישה הטבעית

ישנן מספר דרכים לטפל בפסוריאזיס. אופציה אחת היא תכשירים מקומיים שמעלימים חלק מהקשקשים ומפחיתים את הגרד. התכשירים שבאים בצורה של קרם, משחה, ג'ל או תמיסה, מבוססים על נגזרות של ויטמין D, חומצה סליצילית וזפת, והבעיה העיקרית איתם היא שהפסקת השימוש בהם עלולה להחמיר את הבעיה.

טיפול אחר הוא פוטותרפיה. אופציה זו נחשבת יעילה אולם מלווה בתופעות לוואי.

אבחון וטיפול בפסוריאזיס על בסיס צמחי מרפא הוא אופציה מרובת יתרונות. טיפול שכזה מותאם אישית לכל מטופל או מטופלת, ומספק מענה מקיף לצורך בניקוי רעלים, לצורך באיזון נפשי, לצורך בחיזוק המערכת החיסונית ולצורך בשיפור מראה העור. בנוסף יכלול טיפול טבעי בפסוריאזיס שינוי תזונתי ולעתים גם דיקור סיני.