כאבי פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה הינה תסמונת של כאבי שרירים ותשישות, והיום מאובחנים כסובלים בה 2% מהאוכלוסיה. הפיברומיאלגיה פוגעת בשרירים וברקמות המחברות אותם לעצמות ולכן כאבי פיברומיאלגיה הינם כאבים קשים אשר יכולים לשבש באופן מהותי את חייהם של החולים.

חשוב לציין כי יש קושי באבחון של פיברומיאלגיה בשל הסיפטומטים המבלבלים ובשל העובדה שמדובר בכאבים אשר דומים גם למחלות אחרות, כמו דלקות שונות, ולכן חשוב לפנות אל רופאים מומחים בכדי להבין האם האדם באמת סובל מפיברומיאלגיה או שמדובר במחלה אחרת.

האבחון הוא השלב החשוב ביותר בדרך למתן טיפול נכון והתמודדות עם הכאבים באופן הטוב ביותר שניתן.

ההתבטאות של כאבי פיברומיאלגיה

כאבים הם התסמין הראשון שמופיע אצל הסובלים מפיברומיאלגיה. הכאבים של המחלה מתחילים בדרך כלל מהצדדים של הגוף, אך בהחלט ניתן לראות כאבים אשר מתחילים מאזור אחד בלבד כמו הצוואר והכתפיים, ולאחר מכן הם מתפשטים יותר ויותר.

רוב החולים בפיברומיאלגיה מתארים את הכאבים כשורפים, תחושה של כאב מכרסם, אזורים רגישים מאוד ו/או נוקשים. בנוסף, ישנם מקרים בהם החולים סובלים משינויים ברמת הכאב בשעות היום השונות, וגם משינוי במיקום של הכאב, זה יכול להתרחש על פי שעות היום השונות, בשל רמת הפעילות הגופנית, שעות השינה ואפילו מזג האוויר.

חשוב להדגיש כי כל חולה מרגיש את הכאבים בצורה אחרת, אך הם בהחלט יכולים להגיע למצב בו הם הופכים לקשים מאוד, כואבים מאוד וממש בלתי נסבלים וחמורים.

כפי שכבר ציינו, ישנו קושי באבחון של פיברומיאלגיה. מבחינה חיצונית רוב החולים במחלה נראים בריאים, ולכן רק בדיקה מדוקדקת אשר מזהה את הנקודות הכואבות והרגישות, בשילוב עם תיאור הכאב יאפשרו אבחון של פיברומיאלגיה. לכן גם לא כל רופא בכלל מכיר את הפיברומיאלגיה, ולא כל רופא התנסה באבחון או טיפול במחלה כך שרבים שולחים את החולים הביתה עם אבחון של כאבי שרירים אך עם הכאב ממשיך ומתעצם, חובה לפנות לייעוץ רפואי מקצועי כמה שיותר מוקדם.

חשוב לציין כי אבחון כמה שיותר מוקדם הוא חשוב מאוד. כאבי פיברומיאלגיה יכולים לגרום לשיבוש מהותי בחייו של האדם ולא כדאי לדחות את האבחון המקצועי והטיפול הדרוש.