למה כדאי לבצע מיפוי שטח עם רחפן?

מיפוי שטח על בסיס צילומים מהאוויר הוא פעולה שמבוצעת מזה שנים רבות, בדרכים שונות. כמו פעולות אחרות, גם המדידה והמיפוי בטכניקה זו – שמוכרת גם בשם פוטוגרמטריה – יכולות להתבצע גם ע"י רחפן. למעשה כדאי לבצע מיפוי שטח עם רחפן וזאת בזכות היתרונות המשמעותיים של שימוש בכלי הטיס שצובר פופולריות בקצב מסחרר למטרה חשובה זו.

רמת דיוק גבוהה במיוחד

פוטוגרמטריה – מילה שהיא הלחם של 3 מילים: photo, כלומר אור, gramma, שפירושה שרטוט, ו-metrain, שהמשמעות שלה היא מדידה – מתארת כאמור מיפוי על בסיס צילומי אוויר. מיפוי השטח בעזרת רחפן וביצוע מדידות שונות על סמך הצילומים שמפיק כלי הטיס קטן המימדים והיעיל להפליא מובילים לתוצאות מדויקות מאוד – ובהתאם למקסימום תועלת.

מקסימום יעילות בכל תוואי שטח

עד להופעת הרחפנים בחיינו, אחת השיטות המקובלות לבצע מדידות ומיפויים הייתה על בסיס טכנולוגיית הלייזר. גם ללייזר יש כידוע רמת דיוק גבוהה, ולמעשה גם כיום עדיין משתמשים בו למדידות, אבל יש מצבים שבהם הוא פשוט לא יעיל מספיק עקב מגבלות שונות. במקרים שכאלה, מיפוי שטח עם רחפן מספק את הפתרון הנכון. בפרט מומלץ להיעזר בכלי זה לאדריכלים, מהנדסים ומפקחי בנייה.

עלות נמוכה

עוד סיבה טובה לכך שכדאי לבצע את מיפוי השטח הרלוונטי בעזרת רחפן ייעודי היא העלות הנמוכה. בהקשר זה כדאי לדעת שבעבר אחת השיטות הנפוצות ליישום העיקרון המרכזי של הפוטוגרמטריה – צילומים חופפים חלקית מזוויות שונות שהופכים לתמונה תלת ממדית – הייתה שימוש במטוסים. החיסרון העיקרי של שיטה זו הוא כמובן העלות הגבוהה, וזה כאמור גם אחד היתרונות המובהקים של הבחירה ברחפן.

מיפוי שטח עם רחפן איכותי במיוחד

מיצוי היתרונות של מיפוי שטח עם רחפן מחייב כמובן בחירה נכונה של כלי טיס בלתי מאויש. רחפן מקצועי במיוחד למטרה זו הוא ה- Phantom 4 multispectral. זהו רחפן בעל מערכות הגנה מתקדמות כדי למנוע התרסקויות ונזקים, מצלמה מולטיספקטרלית איכותית במיוחד שמבטיחה רמת דיוק גבוהה של סנטימטרים בודדים ומערכת שידור יציבה ואמינה. יצרנית הפנטום 4 מולטיספקטרל היא DJI, אחת החברות המובילות באופן כללי בעולם הרחפנים.